Przejdź do treści

O czym należy pamiętać, wynajmując samochód?

Masz prawo jazdy, lecz nie masz swojego auta? Nic straconego! Coraz więcej firm prowadzi wynajem samochodów w Gdańsku i w innych dużych miastach. Skorzystanie jednak z takiej usługi wiąże się z formalnościami. Umowa może zawierać wiele warunków w celu zabezpieczenia między innymi działalność podmiotu oferującego pojazdy. Jak bezpiecznie skorzystać z wynajmu auta i odpowiednio zweryfikować umowę wypożyczenia przed jej podpisaniem?

Ogólne warunki umowy o wypożyczenie auta

Umowa wynajmu auta w zależności od firmy może zawierać różne zapisy. Oczywiście warunkiem obowiązkowym jest posiadanie przez osobę chętną do skorzystania z wypożyczenia auta, oczywiście prawa jazdy. Przeważnie jednak firmy tego typu wypożyczają klientom dysponującym prawem jazdy dłużej niż 1 rok, co ma za zadanie zwiększyć prawdopodobieństwo wypożyczenia bardziej doświadczonemu kierowcy. 

Niezbędne jest również pokazanie dokumentu tożsamości. Spełniając powyższe warunki, z pewnością sprzedawca pokaże wzór umowy – to bardzo ważny moment. Chodzi o to, aby się zapoznać ze wszystkim zapisami, zawartymi w umowie. W taki sposób odbywa się zazwyczaj wynajem samochodów w Gdańsku i innych dużych miastach. Weryfikując umowę, na pewno zobaczymy zapisy, przestawiające dzienny limit kilometrów, a także ewentualne kary w przypadku opłaty lub niespełnienie warunków umowy.  

Wynajem samochodów w Gdańsku i innych miastach – o czym warto pamiętać?

Przed nawiązaniem współpracy z wypożyczalnią aut warto przeanalizować wszystkie zapisy w dokumencie pod kątem zgodności z modelem pojazdu, jaki wynajmujemy. Dobrze skomponowana umowa powinna zawierać informacje o poziomie paliwa w baku, numerze rejestracyjnym, a także unikalnym numerze VIN. 

W ramach wspomnianego aspektu trzeba się przygotować na konieczność opłacenia kaucji zwrotnej – tak robi praktycznie każda wypożyczalnia aut. Gdańsk jest przykładem miasta, na którym terenie można znaleźć renomowane firmy wynajmujące. 

Jeśli zależy Ci na oddaniu auta w innym miejscu, warto podpytać o to sprzedawcę. Nie można także zapominać o kwestii ubezpieczenia. Auto powinno mieć aktualne ubezpieczenie, chroniące osobę wynajmującą w przypadku ekstremalnych sytuacji, powstałych nie z jego winy.

Internetowa usługa, zapewniająca komfort klientom

W dobie internetu coraz więcej wypożyczalni pozwala wynająć pojazd online. Po wypełnieniu krótkiego formularza można się cieszyć autem dostępnym tylko dla nas.

Przykładem takich możliwości jest miasto Gdańsk. Wypożyczalnia samochodów przy lotnisku oferuje właśnie taką usługę.