Witaj ! Anonimowy

125p 1500 1981 - następca

125p 1500 1981 - następca

Postprzez jacekes » 13 lip 2013, o 18:33

No to może wreszcie napiszę cośtam bardziej składnie i oficjalnie na temat fiata, którym jeżdżę. Już go mam jakiś czas, przedstawia sobą w miarę składną całość, trochę tu czy tam już go pokazywałem, niektórzy widzieli go też na zlocie w Kobierzycach.

Jeździłem od dawna pomarańczą, która się skończyła, czekała długo na początek remontu. Kiedy ten wreszcie nadszedł, okazało się, że się nie nadaje i nic z niej dobrego nie będzie. Jakoś tak przez blisko 10 lat fiatowego stażu się przyzwyczaiłem do jeżdżenia fiatem, zdecydowałem więc, że trzeba szukać następcy. Był też moment zwątpienia, kiedy myślałem o zakupie starego garbusa, ale to budżetowo raczej inna para kaloszy.
Zacząłem intensywnie przekopywać giełdy na forach, poustawiałem mozolnie wszystkie alerty na allegrach, otomotach i innych gratkach szykując się na długie miesiące nurkowania w ogłoszeniach, jeżdżenia, oglądania, załamywania rąk i wybrzydzania. Założenie było takie, żeby kupić fiata z nadwoziem nie pozostawiającym wątpliwości - miało być sztywne, w miarę możliwości nie dotykane ręcmi i mrygomatami wiejskich cześków, w miarę możliwości w ogryginalnym lakierze, nie wymagające interwencji blacharskiej. Patrząc na bieżącą ofertę allegro - ciężkie wymagania.

Okazało się jednak, że temat udało się zamknąć zaskakująco szybko. Pojawił się na otomoto - niesprawny, nieodpalany od dawna, ale wyglądający na zgodnego z wymaganiami. Pierwszy wyjazd - pociągiem, oględziny, odpytanie właściciela o sytuację techniczną i prawną, zadatek i powrót pociągiem.
ObrazekObrazek
Auto zastane, nie ruszane od 10 lat, silnik i mechanika w stanie niewiadomym, ale buda ok. Lekkie wgniecenie drzwi tylnych prawych, we wnętrzu bałagan, ale zniszczeń brak.
Tydzień do drugiego wyjazdu upłynął na demontażu i likwidacji zajmującej garaż pomarańczy, organizacji lawety i tematów ubezpieczeniowych.
Obrazek
Transakcja została sfinalizowana, auto załadowane na lawetę i dostarczone do garażu w Poznaniu.

Zaczął się miesięczny etap przywracania mechaniki do stanu pozwalającego na samodzielne poruszanie się (wymiana skorodowanych aluminiowych elementów w układach hydraulicznych, alternatora, chłodnicy, ogarnięcie cieknącego układu chłodzenia, wymiana zbiornika paliwa). Jak już to się udało, auto mogło dotrzeć do zaprzyjaźnionego mechanika, który zajął się kompleksowym ogarnięcięm rzeczy typu drążki, końcówki, geometria, oleje, przewody hamulcowe, tarcze, klocki i wiele innych). Ogólnie wszelkie prace przy mechanice toczyły się z braku czasu bardzo powoli i w zasadzie dopiero w połowie maja wszystko było gotowe na tyle, że można się było bez obaw wybrać w dalszą trasę. W międzyczasie trochę się nim turlałem po okolicy, głównie po to, żeby wywołać pewne mogące się pojawić niedomagania.
Obrazek Obrazek
Nie miałem pewności, na jakich kołach będzie mu najlepiej. Byłem pewny w zasadzie tylko tego, że na pewno nie będą to seryjne 4,5J13. Po długim wahaniu oddałem do piachu motylki 14" od F132, kupilem nowe opony Fulda EcoControl 185/60R14 i tak oto fiat wylądował na takim zestawie:
Obrazek
Nie planuję wizualnie żadnych więcej modyfikacji, zbędnych dodatków. Auto zostało w czerwcu poddane czyszczeniu komory silnika oraz dokładnemu myciu z zacieków środków konserwacyjnych oraz profesjonalnej polerce. Na tyle na ile się dało, naprawiłem wgniecione drzwi.
Obrazek
Fiat po regulacjach zapłonu i gaźnika jako tako się odpycha, bardzo przyjemnie i precyzyjnie się prowadzi, jest sztywny. Wychodzi sporo usterek charakterystycznych dla zastanego samochodu - ciężko chodzą szyby, piszczą ograniczniki drzwi i takie tam. Powoli w miarę możliwości czasowych to ogarniam. Co ogarnę jedno, to wyskakuje coś nowego. Prawdopodobnie wylecieć będzie musiał silnik, bo coś w nim niepokojąco grzechocze, ale zobaczymy jeszcze, co czas pokaże...
jacekes
Forumowicz

Re: 125p 1500 1981 - następca

Postprzez Seraf » 14 lip 2013, o 08:54

Fajny i to z Plocka a jak ja szukałem to go nie widziałem to chyba kupiłeś go w 2012 roku ;)
11xItalia | 3xBusso | 6xLampredi
Seraf
Forumowicz

Postprzez krol1313 » 14 lip 2013, o 09:36

Seraf napisał(a):Fajny i to z Plocka a jak ja szukałem to go nie widziałem to chyba kupiłeś go w 2012 roku ;)

nie z Płocka tylko z Kutna.
Nie zapominaj że dawne woj. Płockie,
ciągnęło się aż do Kutna i jego okolic.
- Gadanie! Przegrałem, bo pan miał szczęście!
- Szczęście? Szczęście trzeba umieć sobie zorganizować.
Poker jest sztuką oszustwa, przyjacielu. Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
krol1313
Forumowicz

Postprzez jacekes » 14 lip 2013, o 09:42

Seraf napisał(a):Fajny i to z Plocka a jak ja szukałem to go nie widziałem to chyba kupiłeś go w 2012 roku ;)

Nie z Płocka a z Kutna, no ale rejestracje dawne płockie. Kupiłem go jakoś chwilę wcześniej zanim Ty kupiłeś swojego. Przełom lipca i sierpnia ubiegłego roku. Nad fiatem, którego później kupiłeś też się zastanawiałem. ;)
jacekes
Forumowicz

Postprzez Seraf » 15 lip 2013, o 09:40

Na pewno blacharsko twój lepszy ale nie mam co narzekać jak kupiłem pierwszego fiata którego oglądałem ;)
Mechanika i silnik w moim bajka a blacharka już ogarnięta na następne kilka ładnych lat lat ;)
11xItalia | 3xBusso | 6xLampredi
Seraf
Forumowicz

Postprzez jacekes » 13 sie 2013, o 21:40

Po wypadzie do Kobierzyc fiat pokulał się trochę po mieście, zawiózł mnie na imprezę pod Piłę i z powrotem, pojechał też na zlot FSOAK do Kozienic...
Obrazek
... gdzie zajął 2 miejsce w konkursie na najładniejsze auto zlotu. Drugie, ale przegrać z tak fenomenalną bostonką, to jak wygrać.
Okazało się po drodze, że uciekł płyn z tylnej sekcji hamulców. Winny - skorodowany tłoczek w tylnym prawym zacisku, który rozwalił uszczelkę. Dziękuję wszystkim Kolegom zaangażowanym w ogarnięcie tego tematu.
Obrazek
Teraz pora na krótki postój, bo zaciski polecą do regeneracji na zagadkowych elementach. A potem jedziemy dalej, lubię nim jeździć. Silnik wciąż grzechocze, ale jedzie.
jacekes
Forumowicz

Postprzez jacekes » 15 gru 2013, o 13:01

Ostatnio się dowiedziałem, że mój fiat jest intensywnie eksploatowany, bo zrobiłem nim w rok 5000 km.
Ciekawa teoria. A ja po prostu lubię nim jeździć.
Jest eksploatowany nawet w zimę, zdjęcie z Soboty z minionej soboty:
Obrazek
Tak, wiem, brzeg maski nadaje się do lakierowania.

Zaciski zostały zregenerowane, jest też nowe serwo i pompa 20,64 mm od uno turbo. No i zbiornik płynu montowany na pompie, żeby nie polewać już więcej fartucha płynem. Jeszcze nie hamuje tak, jak powinien, mam nadzieję, że po kolejnym odpowietrzeniu będzie ok.
Poza tym wymieniłem uszczelki przednich drzwi, bo oryginalne stwardniały. Drzwi zamykają się znacznie lepiej. Jeszcze tył zostało wymienić. I naprawić prowadnice zagłówka w fotelu kierowcy. I wymienić klaksony. I... to się nie kończy.
jacekes
Forumowicz

Postprzez Marcin125p » 15 gru 2013, o 13:18

Jakbyś chciał żeby się skończyło kupiłbyś Passata B5 TDI ;)
125p...ociech
Żeby życie miało smaczek, raz maluszek, raz kanciaczek :)
forum fiata 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat
Marcin125p
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: ORMO

Postprzez mardom89 » 15 gru 2013, o 13:29

Marcin125p napisał(a):Jakbyś chciał żeby się skończyło kupiłbyś Passata B5 TDI ;)

dopiero by się zaczeło :lol:
FSO Polonez C 83' L54 1500OHV"Władek"
Niewiadów N126e 84'
FSO 125p 88' L87 1.6 GSi "Kulfon"
FSO Polonez ATU 98' 74e 1.6 GSi"Sylweriusz"
forum fiat 125p forum fso 125p klub 125p
mardom89
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Postprzez jacekes » 15 gru 2013, o 21:14

Autem w którym wszystko się kończy i nie dzieje się nic jest felka 1,3 na wielopunkcie.
Tak jak na Złomniku pisane było.
jacekes
Forumowicz

Następna strona

Powrót do NASZE AUTA