Witaj ! Anonimowy

Jaki olej do silnika

Jaki olej do silnika

Postprzez walllker » 23 lut 2018, o 11:26

Witam pytanie mam jak w temacie, wiem że na forum wałkowano ten temat wiele razy, jednak proszę o wyrozumiałość i nie kasowanie wątku. Posiadam FSO 125p 1500 86r, samochód kupiłem rok temu, jeździł miał wszystkie papiery włącznie z fakturą zakupu w Polmozbycie w Wrocławiu, samochód wyglądał strasznie więc go rozebrałem i zabrałem się za gruntowny remont, przed rozbiórka mechanik zrobił mi pomiar kompresji i przecierał oczy ze zdziwienia wyglądało to tak cylinder 1 - 12,2, 2 cylinder 12,1, 3 cylinder 12, 4 cylinder 12,1. Wymienił nawet przyrząd do pomiaru bo nie wierzył w wyniki, stwierdził że jest idealnie, tyle że silnik był "oblany" olejem bo wszędzie leciał z każdego simeringu, i uszczelki. Silnik właśnie rozebrałem i okazało się że cylindry, tłoki, wał, wałek rozrządu to nominały w stanie idealnym więc nic nie wymieniam tylko składam do kupy z nowymi uszczelnieniami, i tu rodzi się moje pytanie, jakim olejem zalać ten silnik ,w instrukcji od fiata którą mam piszą że latem Selektol Special SD SAE 20W-40 a zimą SAE 10W-30 zgłupiałem, z uwagi na dobry stan silnika jakim olejem wy radzilibyście mi zalać, nie wiem czym zalewał poprzedni właściciel bo nie zapytałem, zresztą był to 86 letni Pan pierwszy właściciel, a samochodem nie jeździł podobno od 11 lat tyle czasu stał w garażu nieużywany, tylko sporadycznie odpalany, w tym czasie na pewno nie wymieniano oleju bo widać to po osadzie w misce i na bloku silnika, czy na klawiaturze.
walllker
Forumowicz

Re: Jaki olej do silnika

Postprzez OTRO » 23 lut 2018, o 19:43

Selektol Special SD SAE 20W-40 a zimą SAE 10W-30 tego nawet nie nalewaj ,szkoda silnika ;)
Jak już rozebrałeś silnik , polecam wyczyścić kanał olejowy w wale korbowy . Za pewnie w nim też znajduje się syf ...
Silnik fiatowski ?
Możemy osiągnąć wszystko, czego będziemy chcieli, jeśli tylko znajdziemy w sobie odwagę, aby uwierzyć, ze możemy to osiągnąć. - Ben Feldman
OTRO
Forumowicz

Postprzez maciejowski » 23 lut 2018, o 21:04

ogólnie powiedziałbym, lej jakikolwiek nie najtańszy 10w40 i będziesz pan zadowolony.
ale... jeśli silnik jest zaszlamiony w środku, to go najpierw wyczyść, szczególnie kanały olejowe w wale korbowym.
maciejowski
Maruda

Postprzez Red West_77 » 28 maja 2018, o 21:54

Czy olej 15W40 będzie właściwy dla starego fiatowskiego silnika z 1975 roku o przebiegu około 100 tys. km?
Red West_77
Forumowicz

Postprzez OLO » 29 maja 2018, o 08:20

Gdybym odpalał świeży silnik (remont lub używka z b. małym przebiegiem i bez selektolowego szlamu w środku) to zalałbym go połsyntetykiem np 10W40
Jeśli to silnik po jakimś przebiegu (powiedzmy 50, 100, 150kkm) i jest w stanie OK - nie rzęzi panewami, nie pluje olejem do filtra, trzyma ciśnienie oleju (na ciepło nie zapala się lampka) to wlałbym mineralny 15W40
Jeśli silnik świeci ciśnieniem, grają panewki to jako przedłuzenie agonii minerał 20W50, jeśli chcemy uparcie jeździc na tym silniku.
Jeśli wciąga dodatkowo jeszcze wciąga olej jak smok to można lać Superol do Diesli - gęsty i delikatnie go doszczelni. Lać i szukać nowego silnika :)

Jeśli silnik jeździł całe życie na selektolu i w srodku wyglada jakby ktos go asfaltem zalewał to ciężko się będzie pozbyć tego syfilisu. Trzeba z tym żyć i stosować olej jak powyzej. Płukanki do silnika mogą to owszem rozpuścić, ale sporo odłoży się w wale lub w innych kanałach. W poldkowych silnikach można to wyłapać filtrem. W 115C bym nie ryzykował.
OLO
Forumowicz

Postprzez krol1313 » 29 maja 2018, o 20:47

OLO napisał(a):Gdybym odpalał świeży silnik (remont lub używka z b. małym przebiegiem i bez selektolowego szlamu w środku) to zalałbym go połsyntetykiem np 10W40
Jeśli to silnik po jakimś przebiegu (powiedzmy 50, 100, 150kkm) i jest w stanie OK - nie rzęzi panewami, nie pluje olejem do filtra, trzyma ciśnienie oleju (na ciepło nie zapala się lampka) to wlałbym mineralny 15W40
Jeśli silnik świeci ciśnieniem, grają panewki to jako przedłuzenie agonii minerał 20W50, jeśli chcemy uparcie jeździc na tym silniku.
Jeśli wciąga dodatkowo jeszcze wciąga olej jak smok to można lać Superol do Diesli - gęsty i delikatnie go doszczelni. Lać i szukać nowego silnika :)

Jeśli silnik jeździł całe życie na selektolu i w srodku wyglada jakby ktos go asfaltem zalewał to ciężko się będzie pozbyć tego syfilisu. Trzeba z tym żyć i stosować olej jak powyzej. Płukanki do silnika mogą to owszem rozpuścić, ale sporo odłoży się w wale lub w innych kanałach. W poldkowych silnikach można to wyłapać filtrem. W 115C bym nie ryzykował.

Ja mam silnik tej drugiej kategori, na rozgrzanym nie świeci ciśnieniem oleju więc zalewam mu mineralny , 15w40, wszystko oprócz Lotosa i Orlen.
Szczerze u siebie leje Castrol i jest ok.
Inni marudzą że to syf itp nie wiem użytkuje tak już 7 rok i jest ok.
- Gadanie! Przegrałem, bo pan miał szczęście!
- Szczęście? Szczęście trzeba umieć sobie zorganizować.
Poker jest sztuką oszustwa, przyjacielu. Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
krol1313
Forumowicz

Postprzez wilq1902 » 30 maja 2018, o 17:09

Oprócz Lotosa? Dlaczego?
Polski Fiat 125p 1300 1969
Polski Fiat 125p MR75 1975
Polski Fiat 126p 650 I '79
Polski Fiat 126p 650 K '84
wilq1902
Forumowicz

Powrót do SILNIK I OSPRZĘT