Witaj ! Anonimowy

Żuk krul druk - zwany Żulem

Re: Żuk krul druk - zwany Żulem

Postprzez Mlody_ndm » 27 lis 2016, o 12:48

Ja muszę gdzieś plastiki zorganizować. Ale najpierw muszę fele odmalować :)

EDYTA 27.11

Ostatnio miałem trochę zabawy z Żukiem.
Mianowicie przed Rajdem Żuka przezorni wydłubałem termostat bo nie bardzo podobała mi się jego praca.
Jako że zrobiło się zimno, stwierdziłem że wróci na swoje miejsce. Założyłem, odpalam, zagrzałem ale termostat się nie otworzył... Kupiłem nowy, założyłem, odpalam, grzeję, też się nie otwiera...
No dobra to stwierdziłem że go wywalę i będę jeździł bez. Już go wywaliłem, chcę zakładać dekielek obudowy termostatu a tu dooopa... gwint na szpilkach wytarty, nie ma opcji żeby dokręcic nakrętki.
Rozważałem różne opcje, ale ostatecznie zaprzyjaźniony warsztat poratował mnie obudową termostatu w której wstawili nowe szpilki. Problem jest tylko taki że obudowa termostatu jest w Żuku przykręcona dwoma śrubami które trzymają głowicę. Trochę się bałem czy nie narobię sobie więcej roboty, ale udało sie. Odkęciłem na zimnym silniku, skręciłem nie cieknie.
Za to nowy termostat przed montażem wrzuciłem do garnka i zacząłem gotować, otworzył się jak należy.
Stwierdziłem ok, może od leżenie kilka lat w sklepie się wtedy przyciął. Zakładam, skręcam, odpalam, grzeję, NIE OTWIERA... ostatecznie wywaliłem go i jeżdżę bez.
Podsumowując zmarnowałem kupę czasu i kilkadziesiąt zł, na termostat, uszczelki, jeżdżenie do sklepu, warsztatu itd żeby wrócić do punktu wyjścia, czyli dalej jeżdżę bez termostatu ;)

Oprócz tego skorzystałem z okazji i wymieniłem świece i przewodu WN, bo świeca była każda inna, a przewody sztywne jak cholera a jeden nawet lubił się sam wypiąć z kopułki. Jak już miałem wszystko rozebrane to wyczyściłem też kopułkę i palec.
Poskładałem, odpalam, jadę na jazdę próbną a ten jak mi kaszle na średnich obrotach, no nie da się jechać na LPG.
Pomyślałem sobie OK, no to trzeba zaszaleć, tak na bogato! Przełączam na benzynę. A ten jak nie zacznie strzelać, prychać, kasłać...
Zjechałem do domu już mocno wkurzony na tego złośliwego owada, ale coś mnie tknęło.
Zdejmują tą cholerną maskę (ten kto ja wymyślił w takiej formie niech będzie przeklęty na wieki) patrzę na kopułkę, a ona tak jakoś pod dziwnym kątem jest. Okazało się że z racji tego ze zapinki które ją trzymają są już mocno zmęczone życiem przez co kopułka może sie nieco obracać. Poprawiłem do właściwej pozycji i kasłanie jak ręką odjął! Teraz odpala jak marzenie, pięknie wkręca się na obroty i idzie jak szalony (wcześniej wymieniłem też filtr podtlenku biedy).
A ile to oleju bierze... matko bosko, szacuję że dolewam ok. 1-1,5l/1000km mimo że silnik zdrowy.
Część spali, cześć wycieknie, w poprzednim silniku miałem korek oleju od Mercedesa i było spoko, w tym mam oryginalny Żukowy który lata na wszystkie strony, nie jest szczelny i zapluwa dekiel olejem. Muszę poszukać tego mercedesowego.

Im dłuzej mam Żuka tym bardziej utwierdzam się że jest to sprzęt który można pokazywać jako przykład "Jak zbudować samochód w którym wszystko jest źle" ;)
Ale między innymi za to go lubię.
Sprzęty:
'81 Polski Fiat 125p L79 WPT 1313 Edyszyn
'83 Polonez 1.5 L54
'91 Żul A11B
'99 Plusz 1.6GLI
Obrazek
forum fiata 125p fiat 125p fso 125p forum duży fiat
Mlody_ndm
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Zbiera złom

Postprzez maciejowski » 27 lis 2016, o 13:11

nie znam się, więc się wypowiem. :mrgreen: czy termostat w s21 można włożyć w jedną stronę, czy w obie? może się o coś blokuje i nie otwiera?
maciejowski
Maruda

Postprzez Mlody_ndm » 27 lis 2016, o 13:43

W pierwszej chwili tez mi taka myśl przyszła do głowy :)
Ale sprawdziłem, nie da się włożyć odwrotnie.
Jak się włoży odwrotnie to nie da się założyć pokryty z króćcem bo ma za małą średnicę wewnętrzną i zapiera się o termostat.
Znajomy sugerował mi wywiercenie dziurki w termostacie żeby powietrze miało jak się spod niego wydostać jak jest zamknięty, ale okazało się że termostat posiada taką dziurkę fabrycznie.
Więc albo nowy termostat jest do bani, albo trzeba wezwać egzorcystę.
Sprzęty:
'83 Polonez 1.5 L54
'91 Żul A11B
'99 Plusz 1.6GLI
Obrazek
Mlody_ndm

Postprzez maciejowski » 27 lis 2016, o 14:10

zrób termostat sterowany manualnie z kabiny. :idea: :mrgreen:
maciejowski
Maruda

Postprzez Mlody_ndm » 27 lis 2016, o 14:23

Żuk w standardzie ma gumową roletę przed chłodnicą sterowaną z wnętrza za pomocą łańcuszka który wygląda jak od starej spłuczki ;)
Sprzęty:
'83 Polonez 1.5 L54
'91 Żul A11B
'99 Plusz 1.6GLI
Obrazek
Mlody_ndm

Postprzez OTRO » 27 lis 2016, o 17:11

Wydaje mi się że termostat jest do bani, mierzyłeś przy ilu się otwiera ?
Ja na zakończenie sezonu pod fso ,przyjechałem z padniętym termostatem,zastanawiałem się dlaczego mam słabe ogrzewanie ... A dzień wcześniej , było wszystko porządku ...
Możemy osiągnąć wszystko, czego będziemy chcieli, jeśli tylko znajdziemy w sobie odwagę, aby uwierzyć, ze możemy to osiągnąć. - Ben Feldman
OTRO
Forumowicz

Postprzez Mlody_ndm » 27 lis 2016, o 20:53

Niestety nie mam czym zmierzyć temperatury przy której się otwiera :(
Sprzęty:
'83 Polonez 1.5 L54
'91 Żul A11B
'99 Plusz 1.6GLI
Obrazek
Mlody_ndm

Postprzez jurek_j » 27 lis 2016, o 21:45

Palcem. W garnku. Tylko trzeba mieć refleks żeby się nie poparzyć.

Dawno temu ojciec sprawdzał termostat z polda gld, pięknie się otwierał, pięknie się zamykał, jak był gotowany w wodzie na kuchence gazowej, tylko temperatura jakieś 50 stopni wynosiła, a nie te ok. 90, zaraz przez wrzeniem cieczy.

I mam jedną gorącą prośbę. KOPUŁKA. Bo oczy strasznie pieką...
jurek_j
Forumowicz

Postprzez Mlody_ndm » 12 mar 2017, o 12:25

jurek_j napisał(a):Palcem. W garnku. Tylko trzeba mieć refleks żeby się nie poparzyć.

Dawno temu ojciec sprawdzał termostat z polda gld, pięknie się otwierał, pięknie się zamykał, jak był gotowany w wodzie na kuchence gazowej, tylko temperatura jakieś 50 stopni wynosiła, a nie te ok. 90, zaraz przez wrzeniem cieczy.

No tu raczej otwiera się przy wyższej niż deklarowana na termostacie temperatura 72 stopnie, więc metoda "na palec" może być wyjątkowo bolesna i raczej mało skuteczna ;)

jurek_j napisał(a):I mam jedną gorącą prośbę. KOPUŁKA. Bo oczy strasznie pieką...

Już poprawione :oops:

EDYTA 11.12
Jak to dobrze że w starych polskich sprzętach była duża unifikacja części :)
Zepsuła mi się stacyjka w Żulu, zacinała się, czasem i 10 minut trzeba było gmerać kluczykiem zanim raczyła się przekręcić.
Poszperałem w garażu bo coś mi świtało że mam nówkę stacyjkę do 125p. Znalazłem, rozbieram obudowę komlumny w Żulu, patrzę, identyczna.
To 15 minut roboty i po sprawie. Żuk odpala jak marzenie :)

EDYTA 12.03
Pojechałem Rzógiem po wungiel i chyba się przestraszył.
Tylko wjechałem na skład budowlany to zgasł zaraz za bramą i nie chciał zagadać.
Powód - brak iskry. Okazało się że skubaniec przerwę zgubił.
Koszt naprawy 0zł i jedzie dalej :)

Obrazek
Sprzęty:
'83 Polonez 1.5 L54
'91 Żul A11B
'99 Plusz 1.6GLI
Obrazek
Mlody_ndm