Witaj ! Anonimowy

Reflektory dodatkowe. Przeciwmgłowe, dalekosiężne.

Re: Reflektory dodatkowe. Przeciwmgłowe, dalekosiężne.

Postprzez Marold » 14 lut 2017, o 01:16

Witam,
Chcę zamontować dodatkowe reflektory przeciwmgłowe żółte firmy Zelmot :D (z okrągłą chromowaną "dupką" ), miejsca wybrałem na górze zderzaka, ale nie w tym jest "problem". Cały ambaras zaczyna mi sie w kwestii podłączenia. Nie chcę ciąć panelu środkowego deski rozdzielczej pod nowy "pstryczek" którego nie posiadam, tak jak i ramki dodatkowej plus dochodzi kwestia równego wycięcia i rozmieszczenia gdzie jakoś 3 przycisk zaburza mi symetrie całości. Dlatego też planuje wykorzystać dziurę po "awaryjkach" z czasów kiedy te światła były w "opcji" tą która znajduje sie z prawej strony zębatki regulacji prędkości wycieraczek. W tym celu zamierzam zakupić tak zwany "uniwersalny switch" tyle, że pasujący do starych aut czyli tak zwane "ciągiełko", posiada to 2 pozycje czyli włączone i wyłączone. Takie switche mają często dołączony bezpiecznik w zależności od ceny są różne wartości A, oczywiście nie chce pominąć w instalacji przekaźnika 541 ani dodatkowego bezpiecznika przed akumulatorem (tego 10-15 wg schematu ze strony 1) w tym wypadku jaką wartość amper powinien mieć switch ? Najtańsze maja bezpiecznik 5A http://i.ebayimg.com/images/g/-CQAAOSwQNRXLWvi/s-l1600.jpg droższe firmy K4 (z bezpiecznikiem chyba w środku) maja 15A (oraz 3 pin na "światła parkowania" co chyba nie istotne) http://i.ebayimg.com/images/g/YT0AAOSwUKxYiZXw/s-l500.jpg w formie schematu -> http://i.ebayimg.com/images/g/YVQAAOSwUKxYiZXx/s-l500.jpg są też takie switche firmy hella ( nie jestem fanem ale jednak jakaś marka) niestety nie znalazłem ich specyfikacji http://i.ebayimg.com/images/g/R~AAAOSw7XZXh1NR/s-l1600.jpg. Czy bylibyście w stanie mi coś poradzić w tej kwestii ? Czym się kierować i czy przy przekaźniku do 30A i bezpieczniku przed baterią 15A ważna jest liczba A w samym "switch'u" ? Niestety w tej kwestii jak juz pewnie czytający się zorientowali nie jestem najbardziej obeznany :? więc wszelkie porady mile widziane. Dzięki i pozdrawiam ! :D

PS
Zdjęcia były za duże więc dodałem je w formie linków :)
Marold
Forumowicz

Postprzez Junak » 14 lut 2017, o 01:38

w przełączniku nie będziesz potrzebował bezpiecznika skoro będziesz dawać zasilanie przez przekaźnik, bezpiecznik przed przekaźnikiem 15A w zupełności wystarczy a możesz dać nawet 10A, także będzie odpowiedni.
W kwestii otworów w konsoli środkowej, w niej są przygotowane otwory, wystarczy tylko usunąć z nich materiał, w górnym rzędzie jest miejsce na 4 przełączniki klawiszowe i na środku pomiędzy nimi na dwa okrągłe otwory, wystarczy usunąć gąbkę z tego miejsca. Ja szukając miejsca na włącznik halogenów użyłem szpilki i delikatnie wbijając ją od tyłu konsoli szukałem miejsca w którym nie ma blachy. W fabryce przewidzieli montaż dodatkowych włączników. Jak trafisz na miejsce bez blachy i wytniesz z niego materiał to wyjdzie ci ładny otwór pod ramkę. Samą ramkę na pewno i tu na forum bez problemu kupisz.
Junak
Forumowicz

Postprzez Marold » 14 lut 2017, o 01:49

Dzięki za odpowiedź :D , jakoś przekonałem się (przynajmniej na razie :mrgreen: ), do opcji wykorzystania wspomnianej dziury (bo obecnie wisi mi tam zapaszek :| ), a poza tym jak wspomniałem 3 przyciski są mało symetryczne, aczkolwiek nie wiedzialem, że są tam przygotowane otwory. [mały off top <nie bijcie> ]Czy tak samo wyglada kwestia z dziurą na popielniczkę ? Tj przerobienie tej późniejszej małej plastikowej ochydki na wcześniejszą szeroką metalową nie będzie możliwe przez metal w środku panelu ? [koniec małego, ale istotnego dla mnie offtopa] Co jednak zrobić jeżeli w takim switchu (jak ten http://i.ebayimg.com/images/g/-CQAAOSwQNRXLWvi/s-l1600.jpg ) istnieje już bezpiecznik czy to oznacza, że będzie mi się wiecznie palił ? Jak sądzicie Czy ten hella lub 15A ma w sobie bezpiecznik czy po prostu "wytrzymałość" takiego rzędu ? Różnice w cenie tych przełączników są dosyć znaczne stąd nie ukrywam, że najchętniej bym kupił tego 5A :mrgreen: . Pozdrawiam
Marold
Forumowicz

Postprzez OLO » 14 lut 2017, o 08:15

Odbudowujesz jakieś "przedwojnie"? Zrób elektrykę z zastosowaniem takich części jakie występują w Fiacie a nie kombinujesz.
OLO
Forumowicz

Postprzez Junak » 14 lut 2017, o 09:42

do wysterowania bezpiecznik 5A wystarczy, nie będzie w niczym przeszkadzał, do załączenia przekaźnika nie płynie duży prąd. W tej helli te 15A to wytrzymałość prądowa przełącznika, w nim nie ma bezpiecznika w środku.
Jak 3 przyciski są mało symetryczne to zawsze możesz zrobić obok popielniczki, z tego co piszesz masz wąską, taką jak w drzwiach z tyłu. U mnie wygląda to tak:
Obrazek
Jak widzisz z lewej strony popielniczki jest miejsce na przełącznik. Nie jestem pewien czy warto zakładać szeroką popielniczkę i ciąć konsolę, tam na dole masz tak samo blachę która ogranicza popielniczkę, więc do tej operacji już trzeba bawić się flexem.
Junak
Forumowicz

Postprzez Marold » 14 lut 2017, o 11:32

Super dzieki wielkie za odpowiedz ! :D To w takim razie zakupie sobie taki 5A przelacznik i powinno byc super :) co do popielniczki to w takim ukladzie dzieki za informacje bo popelnilbym blad tego faktycznie nie ma sensu ciac :x popielniczke mam taka jak na zdjeciu, ale z tylu jeszcze mam chromowane :D
Marold
Forumowicz

Postprzez arnold » 14 lut 2017, o 12:44

Ale szczerze wykorzystanie miejsca obok ssania nie jest głupim pomysłem.
Obrazek

Chętnie pomogę kolegom w sprawach mechanicznych.
forum fiat 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat forum polski fiat 125p
arnold
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Król Spamu!

Postprzez Junak » 14 lut 2017, o 21:09

jeśli nic tam nie ma to nie :) zwłaszcza że idzie dostać te przełączniki na cięgnie
Junak
Forumowicz

Postprzez Marold » 15 lut 2017, o 15:51

a dzięki dzięki :D ta dziura mnie irytowała od samego zakupu, a po poznaniu jej historii uznałem, że coś trzeba tam umieścić :) skoro już awaryjki mam w innym miejscu :P

edit:
obok ssania to akurat mam gaz ręczny ;P nie doczytałem o która dziurkę chodzi xD
Marold
Forumowicz

Postprzez Junak » 15 lut 2017, o 18:17

ja w tamtym miejscu mam sterowanie osłoną chłodnicy :D
Junak
Forumowicz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do ELEKTRYKA