Witaj ! Anonimowy

FSO 1500 87r.

FSO 1500 87r.

Postprzez wooojtasss » 14 mar 2018, o 23:24

Witam Kolegów!

Długo, oj bardzo długo wyczekiwany, w końcu jest! Mój własny Fiacior 87r, którego szukałem dobrych kilka lat. I myślicie pewnie teraz, że miałem jakieś wielkie wymagania? Nic z tych rzeczy! Ważne dla mnie było, żeby auto trzymało się kupy i żeby ruda nie była motywem przewodnim "nowego" nabytku, jak również żebym nie musiał po niego jechać na drugi koniec kraju... I co zapewne nikogo nie zdziwi, żebym nie musiał ciągnąć za sobą "złotego pociągu" ze złotem, żeby ten zakup sfinansować ;) Okazało się to niezwykle trudnym zajęciem samo w sobie i zadaniem, które zajęło mi niestety... lata. Możecie mi zarzucić, że gdybym chciał, z pewnością znalazłbym coś szybciej. Pewnie tak, tylko że dla mnie kant to kwestia życiowo wysoko w hierarchii, zaraz po żonie i synku na kolejnym, zaszczytnym 3 miejscu i z pewnością nie chciałem brać byle czego. 8-)

Kilka słów o aucie, co zdążyłem się do tej pory dowiedzieć. 87 rok, jeden właściciel aż do śmierci, na prawdę garażowany - z takiej właśnie "jamy" na jednym z Zielonogórskich osiedli go wyciągnąłem. Synowie zrobili sprawę spadkową po ojcu i go od nich kupiłem. Dlaczego właśnie ten? W zasadzie krótko mówiąc można śmiało powiedzieć, że spełnił trzy najważniejsze warunki o których pisałem wyżej. Stał u mnie w mieście, trzymał się kupy (ruda nie była wiodącą postacią) oraz właściciele trzeźwo patrzący na świat, z którymi szło się dogadać na normalne pieniądze za bolid. Aha i jeszcze dwa szczegóły, które z pewnością nie zaszkodziły, a sprawiły że oczy mi się zaświeciły:
- cały bagażnik gratów z epoki zaczynając od oryginalnych reperaturek zacisków, klocków fomarowskich, latarek, narzędzi, kabli, nakrętek, no po prostu wszystko! :D
- koce na siedzeniach!!! :)
Z kilometra było czuć, że to auto po starszej osobie i dla mnie to był argument zdecydowanie na plus. Kasa, umowa, podpisy, laweta i łzy w oczach zdecydowanie dorosłych już Panów i do mnie na garaż.

Tam też nastąpił przegląd bardziej szczegółowy z Panem Jarosławem, którego pozdrawiam z tego miejsca serdecznie bo wiem, że na pewno będzie te wypociny czytał :D Jarosław, ponad 10 lat w Polmozbycie - debeściak od takich aut, to dzięki niemu to w ogóle idzie do przodu.

Wracając do przeglądu, wyszło sporo. Nie żebym był specjalnie zdziwiony:
- sprzęgło wyjechane do granic możliwości (foto)
- hamulce zapieczone
- trzęsie silnikiem
- spocony most i wał
- silnik cały w oleju, popękana cała masa przewodów
- tapicerki trochę podmęczone, popękane w niektórych miejscach
- parapety powyginane
- kierownica zmurszała kruszy się w łapach
- deska rozdzielcza popękana
- malowany zdecydowanie nieprofesjonalnie w dwóch miejscach
- daszki przeciwsłoneczne wygięte jak banany - tylko śmietnik
- blacharsko trochę rdzy, wiadomo jakieś parchle, obcierki trochę tego jest
- uszkodzone zawiasy klapy bagażnika

Żeby nie było, że mówię o samych mankamentach, były też plusy:
- nowy akumulator Boscha
- kompletny nowy wydech
- cały bagażnik gratów
- w mojej ocenie super podłoga i progi (foto)
- Panowie Starsi zarzekli się, że przebieg 93 K jest oryginalny, podczas zrzucania skrzyni jak natrafiliśmy na plombe oryginal fso to uwierzyliśmy, że tyle faktycznie ma :)
- zalany cały bitexem (foto)

Z moim team liderem mechaniki Jarosławem po długich i wyczerpujących konsultacjach zdecydowaliśmy, że robimy na maksa ile się da. Teraz pierwsza faza prawie skończona, fiacior rozebrany, zostało kilka drobiazgów i później lakier do ściągniecia. Ale jak to będzie zrobione to dam znać później, cykne pare fotek to zobaczycie jaki na to jest pomysł ;)

Teraz kończymy rozbieranie, w międzyczasie szukam wszystkich części, powoli to się zazębia. Będę Was informował! :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wooojtasss
Forumowicz

Re: FSO 1500 87r.

Postprzez Szosi » 18 mar 2018, o 22:00

Powodzenia w pracach. Pozdr.
Zakonserwowany w "125pe".
Szosi
Członek Stowarzyszenia Klub125p

Postprzez labik » 20 mar 2018, o 16:55

No to najprostsze rzeczy już za wami :D
Fiat 125p - Każdy chce go mieć, wielu może go nabyć, nie wielu ma takiego jakiego chce, garstka może się nimi cieszyć ... kochają go tacy jak ja.
labik
Forumowicz

Postprzez wooojtasss » 20 mar 2018, o 22:15

Pewnie tak, ale spokojnie, dalsze postępy prac też będę powoli wrzucał :D

Póki co skupiałem się na dwóch rzeczach:
- szukam cały czas części, które muszę lub chce wymienić
- szukałem lakiernika gotowego zrobić budę.

Mały fragment zakupionych już gratów można zobaczyć poniżej. Skoro część wyszła przy rozkładaniu kanta, to druga część wyjdzie przy składaniu... Lakiernik jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wooojtasss
Forumowicz

Postprzez krol1313 » 21 mar 2018, o 20:54

Te korbki są nie są od tego rocznika.
Prawdopodobnie są od starszego rocznika lub Łady 2103 lub 06.
- Gadanie! Przegrałem, bo pan miał szczęście!
- Szczęście? Szczęście trzeba umieć sobie zorganizować.
Poker jest sztuką oszustwa, przyjacielu. Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
krol1313
Forumowicz

Postprzez jureczek » 23 mar 2018, o 20:55

tłoczek hamulcowy stalowy czy aluminiowy? jeśli alu to nie zakładaj bo sie dzieją cuda z nim, puchnie i wżery się szybko robią
jureczek
Forumowicz

Postprzez wooojtasss » 24 mar 2018, o 19:25

Korbki przyznam szczerze, że dobierałem po tych, które były już w aucie... Na pierwszy ogień pójdą te, zobaczymy jak dalej. Zawsze można zmienić. Nawet gdzieś mam coś od poldolota, nie zdziwiłbym się gdyby coś w ten deseń było w kancie na ten rok. krol1313 - wiesz co tam konkretnie było montowane?

Tłoczek sądząc po jego wadze zdecydowanie stalowy. Dzięki za spostrzeżenie, nie wiedziałem, że taki cyrk może z tego wyjść...
wooojtasss
Forumowicz

Postprzez krol1313 » 24 mar 2018, o 20:24

wooojtasss napisał(a):Korbki przyznam szczerze, że dobierałem po tych, które były już w aucie... Na pierwszy ogień pójdą te, zobaczymy jak dalej. Zawsze można zmienić. Nawet gdzieś mam coś od poldolota, nie zdziwiłbym się gdyby coś w ten deseń było w kancie na ten rok. krol1313 - wiesz co tam konkretnie było montowane?

Tłoczek sądząc po jego wadze zdecydowanie stalowy. Dzięki za spostrzeżenie, nie wiedziałem, że taki cyrk może z tego wyjść...

Tak wiem-takie same jak w Polonezach od 1978r do 1993 roku.
Metalowe ala chrom znajdziesz na google.
- Gadanie! Przegrałem, bo pan miał szczęście!
- Szczęście? Szczęście trzeba umieć sobie zorganizować.
Poker jest sztuką oszustwa, przyjacielu. Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
krol1313
Forumowicz

Postprzez wooojtasss » 24 mar 2018, o 21:16

Zobaczę w jakim stanie są te, które mam.
wooojtasss
Forumowicz

Postprzez labik » 25 mar 2018, o 20:30

Nowe parapety i nowe kasety drzwi. Brawo. Dadzą super efekt.
Fiat 125p - Każdy chce go mieć, wielu może go nabyć, nie wielu ma takiego jakiego chce, garstka może się nimi cieszyć ... kochają go tacy jak ja.
labik
Forumowicz

Następna strona

Powrót do NASZE AUTA