Witaj ! Anonimowy

Sing Sing 75

Re: Sing Sing 75

Postprzez Red West_77 » 8 cze 2018, o 17:30

Dzisiaj rozebrałem ponownie rozrząd celem weryfikacji. Sprawdziłem ustawienie znaków bo nurowało mnie położenie końcówki wału korbowego. Wczoraj kolega wymianiał rozrząd w swoim fiacie i po ustawieniu znaków wał ustawiony jest na wprost (pionowo). U mnie po ustawieniu znaków wał jest minimalnie pochylony. Czy ma to jakieś znaczenie?
Obrazek
Obrazek

Na zdjęciu poniżej końcówka wału ustawiona jest "pionowo" a znaki się nie pokrywają.
Obrazek
Zasugerowano mi, że mogłem kupić wybrakowane koło.
Takie było ustawienie znaków na starym rozrządzie przed wymianą
Obrazek
Będę wdzięczny za wszystkie cenne uwagi.
Red West_77
Forumowicz

Postprzez mariusz-neo » 9 cze 2018, o 06:35

Hejka, Artur wg zdjęcia wygląda na to że koło wałka rozrządu jest przestawione o 1 ząb -błąd montażowy. Ciekawe że silnik chodził....
mariusz-neo
Forumowicz

Postprzez Red West_77 » 9 cze 2018, o 07:42

Obracamy kołami dowolnie celem ustawienia czy zawsze w jednym kierunku? Masz na myśli Mariusz ostatnie foto? To stare zdjęcie zanim wymieniłem łańcuch. Pierwsze dwa zdjęcia wykonałem wczoraj po ustawieniu znaków ale wał ucieka. Jak coś to się zdzwonimy.
Red West_77
Forumowicz

Postprzez ceva » 9 cze 2018, o 12:44

Znaki na kole masz nabite dobrze, kołek ustalający koło względem wałka rozrządu powinien być w jednej linii ze znakiem na kole.Jak napisał kolega wyżej u Ciebie jest błąd montażowy, przestawione koło rozrządu.

A odnośnie źle nabitych znaków na kole, to spójrz na to poniedziałkowe koło... :roll: :lol:
Obrazek
ceva
Forumowicz

Postprzez Red West_77 » 9 cze 2018, o 13:04

Tylko nie sugerujcie się moim ostatnim zdjęciem bo obróciłem wał do pionu żeby zobaczyć ile znak ucieka względem drugiego.
Jeszcze raz zadam pytanie. Czy wypust z klinem na wale korbowym ma być ustawiony równo w osi (w pionie) jeśli znaki się pokrywają?
To jest dla mnie największa zagadka.
Wczoraj znajomy inżynier mechanik powiedział mi, ze znaki mają się zgadzać niezależnie czy ta końcówka jest ustawiona prosto (w pionie) czy pod skosem.
Jak to u Was wyglądało przy ustawianiu znaków na kołach?
Red West_77
Forumowicz

Postprzez ceva » 9 cze 2018, o 13:35

Tak, na pewno klin musi być u góry, wtedy wał jest w położeniu zerowym, początkowym jak tego by nie nazywał i dwa tłoki są dokładnie u góry i dwa u dołu w skrajnych położeniach. To jest położenie wyjściowe do zgrywania znaków z kołem rozrządu.
Twój znajomy inżynier, to delikatnie mówiąc mija się z prawdą...

...w kwestii ustawień silników PF/FSO, być może w innych autach tak może być, ale szczerze mówiąc wątpię.

W swoim Fiacie jeszcze nie dotarłem do etapu wymiany rozrządu, więc nie odpowiem na pytanie odnośnie ustawienia, ale nie sądzę żeby było inaczej niż fabryka każe.
Zmieniając rozrząd w kilku Polonezach klin na wale był zawsze pionowo w górze, i w tym położeniu znaki się pokrywały, innej opcji nie ma.
ceva
Forumowicz

Postprzez Red West_77 » 9 cze 2018, o 14:06

Czy ma znaczenie na którym cylindrze jest zapłon? Teraz mam palec na 4-tym i dwa tłoki skrajne czyli 1 i 4 są w górnym położeniu. Czy obrócić całym wałem i ustawic to na 1 cylinder?
Red West_77
Forumowicz

Postprzez ceva » 9 cze 2018, o 19:28

W tym momencie, moim zdaniem, nie ma znaczenia w którym cylindrze jest zapłon. Po obrocie wału o 360st to znaki się nie będą pokrywać, bo wałek obróci się o 180st prawda? Obecnie najbardziej powinieneś skupić się na przestawieniu koła rozrządu we właściwe położenie. Zapłon przestawi się razem z wałkiem rozrządu, bo od niego jest napędzany nieprawdaż? Zresztą i tak musisz go od nowa ustawiać bo wał i tłoki będą w innym, właściwym teraz, położeniu.
ceva
Forumowicz

Postprzez Red West_77 » 9 cze 2018, o 22:59

Przesiedziałem całe popołudnie i udało mi się ustawić znaki tak aby wał korbowy położony był centralnie na wprost.
Znaki układają się idealnie. Tak jak zasugerowaliście, koło rozrządu musiałem obrócić o jeden ząb w prawo.
Wygląda to tak.
Obrazek
Koło poobijane młotkiem ponieważ otwór centrujący nie chciał wskoczyć na kołek ustalający położenie a łańcuch mocno prężył.
Otwory montażowe w nowym kole są zbyt ciasno spasowane względem starego koła z epoki.
Obrazek
Mam pytanie kolejne.
Na koło duże rozrządu zakładamy najpierw grubą podkładkę okrągłą, następnie blaszkę zabezpieczającą i wkręcamy śrubę? Zapomniało mi się utrwalić obraz przed zdemontowaniem.
Teraz montaż obudowy z kołem pasowym, chłodnica i odpalanie.
Red West_77
Forumowicz

Postprzez ceva » 10 cze 2018, o 08:11

Red West_77 napisał(a):Na koło duże rozrządu zakładamy najpierw grubą podkładkę okrągłą, następnie blaszkę zabezpieczającą i wkręcamy śrubę?

W odwrotnej kolejności było by nieco bez sensu...
ceva
Forumowicz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do NASZE AUTA