Witaj ! Anonimowy

Fiat 1.6 więcej mocy...

Fiat 1.6 więcej mocy...

Postprzez andrewkar » 26 wrz 2014, o 11:43

Witajcie Fiaciarze,

Kiedyś mój ojciec miał 125p 1.5, było to za czasów odpuszczającej komuny, lata 80'. Auto (o ile mnie pamięć nie myli) było oryginalnie w kolorze szarym. Ojciec lubił jazdę i samochody generalnie tak więc pewnego dnia postanowił przemalować fiata na żółty kolor i poszerzyć felgi. Pamiętam jak po tych zabiegach nie mogłem przestać się gapić na auto :) Stał na osiedlowym podwórku a ja chodziłem wokół niego i czyściłem felgi które też były przemalowane na żółty z czarnym szerokim rantem. Śruby pomalowane na czarno tylko dodawały oryginalnego smaczku.

Silnik nie został wymieniony ale pamiętam jak ojciec w kuchni "bawił" się gaźnikiem a mechanik remontował silnik. Wiem tyle że auto po tych przeróbkach gaźnika i remoncie silnika jechało dużo lepiej (w mojej wtedy pełnej fascynacji chłopięcej ocenie).

Szybkie przejście w XXI wiek i byłem posiadaczem Hond i teraz mam Octavie. Myślałem i nad wieloma autami aby zrobić je na cacy i bujać się jedynym i niepowtarzalnym autem. Widać los chciał że padło na Fiata 125.

No i teraz zaczyna się realizacja dawno temu zakorzenionego marzenia aby móc jeździć takim właśnie fiaciorem. Załóżmy że cena usprawnień nie gra roli a jedynie i jak zawsze czas jest realnym ograniczeniem. Mój pierwszy ambitny pomysł był taki aby zrobić sobie żółte kabrio. Jednak po analizie sytuacji postanowiłem że kabrio będzie drugim projektem.

Na początek chciałbym zrobić takiego fiata jakim popychał nas mój ojciec, czyli rocznik (chyba) 78 przerobiony na późniejszą wersję. Tak więc po prostu kupię obojętnie jakiego fiaciora po "fejsliftingu". Ale chciałbym aby był on napędzany silnikiem które oryginalnie były montowane w polskich fiatach (lub najbliżej jak się da). Tak więc 1.6 podejdzie jak najbardziej.

I teraz pytanie do szanownego grona. Zakładając że koszty schodzą na drugi plan (aczkolwiek czas jest bardzo ograniczony ale chcę robić jak najwięcej sam z pomocą dwóch mechaników którzy zjedli żeby na tych samochodach w swoim czasie), co można zrobić z takim 1.6 aby to przyzwoicie jechało i aby zejść w okolice 8s do 100-tki? Auto będzie użytkowane w weekendy, wiosna, lato i ewentualnie jesienią. Wali mnie palenie gum i jakieś popisy, ale silnik i cały układ powinien wytrzymywać sporadyczne ruszanie spod świateł i być zdolny do pokonywania dystansów. Czy w ogóle można ten silnik przygotować tak aby spełniał zadania jakich sobie życzę?

Jeżeli zejście w okolice 8s oznacza drastyczne zwiększenie awaryjności jednostki to może być i 9s do 100. Turbo jak najbardziej jest mile widziane.

Jak byście taki układ napędu przygotowali? BTW czytałem wątki o uturbionych silnikach w poldkach i fiatach ale tam wszyscy raczej dążą do osiągnięcia maxa z tych jednostek. Mnie interesuje bardziej taki tuning na "dłuższą metę" z zachowaniem jakieś żywotności jednostki że tak powiem.

Co radzicie? :)
"Because in a split second, it's gone." Ayrton Senna
andrewkar
Forumowicz

Re: Fiat 1.6 więcej mocy...

Postprzez Lampart » 26 wrz 2014, o 12:50

co radzimy/ zmień dilera :lol: :lol:
a na poważnie- 1.6 na gaźniku czy abimex?
kolektor z gsi, robota przy kanałach dolotowych nastawy gaźnika inne.
Splanowanie głowicy.
lepszy dolot zimnego powietrza .
Pamiętaj wał jest na 3 podporach tylko.
STOP forumowym napinaczom
Lampart
Forumowicz

Postprzez krol1313 » 26 wrz 2014, o 12:53

wsadzenie silnika od rovera, montowanego w Polonezie, można pokusić się o 1.6 a nawet o 1,8.
Dłubanie w ohv nie ma sensu , wał na 3 podporach, mimo to można usprawnić fabrykę, aby był bardziej niezawodny i lepiej spasowany i tym samym był bardziej zrywniejszy.
- Gadanie! Przegrałem, bo pan miał szczęście!
- Szczęście? Szczęście trzeba umieć sobie zorganizować.
Poker jest sztuką oszustwa, przyjacielu. Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
krol1313
Forumowicz

Postprzez andrewkar » 26 wrz 2014, o 13:31

Dobry diler wyfrunął za kanał bo lepszy business ;) (pewnie to odnosiło się do kabrio ale ten pomysł zostanie zrealizowany).

Zdecydowanie chcę gaźnik/i.

Dużo myślałem nad roverem tym bardziej że ma dostęp z pierwszej ręki do rynku UK i mogę przebierać i wybierać "za grosze" ile chcę ale... Ale motor rovera psuje mi koncepcję auta. Ewentualnie mógłbym wsadzić coś włoskiego ale tutaj pole manewru jest raczej ograniczone (chyba że się mylę i są jakieś mocne jednostki które mógłbym wsadzić bez całkowitego przerabiania kasty.... DOHC byłoby git gdyby nie problemy z częściami, strasznie dużo szukania i czekania na nie).

Trzy podpory, jak praktyka pokazuje to nie taki problem (polonez z turbo choć by tutaj http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=38878.60).

Tym bardziej że nie chcę pchać tego motoru do limitu wytrzymałości. No i sednem sprawy jest posiadanie 125p z montowanym oryginalnie silnikiem ale za to z odpowiednim powerem).

Wał można wzmocnić (dorobić odpowiednie panewki), głowicę splanować, gaźnik i wylot dopracować i ulepszyć. Ale jakie gaźniki, most, skrzynię najlepiej dobrać?!

Chciałbym aby auto było zrobione na technice z tamtych czasów jak najbardziej to możliwe.
andrewkar
Forumowicz

Postprzez krol1313 » 26 wrz 2014, o 13:48

Rozumiem, zaopatrz się w tę książkę, dużo piszą... początek lat 90, najlepiej wkładać 1600CB.
"USPRAWNIENIA POLONEZA"autor Pachoń i Szklorz.
- Gadanie! Przegrałem, bo pan miał szczęście!
- Szczęście? Szczęście trzeba umieć sobie zorganizować.
Poker jest sztuką oszustwa, przyjacielu. Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
krol1313
Forumowicz

Postprzez andrewkar » 26 wrz 2014, o 14:05

Dzięki :)
andrewkar
Forumowicz

Postprzez andrewkar » 26 wrz 2014, o 14:55

Świetna pozycja! Jeszcze raz Dziękuję! :)
andrewkar
Forumowicz

Postprzez BORYS » 26 wrz 2014, o 15:06

Kolego - rozwaz zakup tego Fiata o ile nie zostal jeszcze rozebrany na czesci : http://allegro.pl/show_item.php?item=4537917812
BORYS
Członek Stowarzyszenia Klub125p

Postprzez andrewkar » 26 wrz 2014, o 15:51

BORYS napisał(a):Kolego - rozwaz zakup tego Fiata o ile nie zostal jeszcze rozebrany na czesci : http://allegro.pl/show_item.php?item=4537917812

Borys, dzięki za linka. Widziałem go. Teraz jest nawet za 5.500 bez motoru. Przez chwilę nawet rozważałem kupno bez motoru za tą kwotę. Z tym że mam jedną opcję na podobno dość zdrowy egzemplarz za ZNACZNIE mniej a po drugie chce kupić nie przerabiany oryginał i w nim dłubać po swojemu. Fajnie że ten z linka jest już dość dobrze zrobiony ale chcę sam od początku poskładać fiaciora wedle moich własnych rozkminek. Tak czy owak będzie rozebrany do ostatniej śruby i wzmacniany i blacha będzie robiona itd.
BTW, mam nadzieje że nie pójdzie na graty, ładnie zrobione auto.
andrewkar
Forumowicz

Postprzez bing17 » 26 wrz 2014, o 18:57

Czego nie można kupić do DOHC od ręki, że mówisz o problemie z częściami ?
bing17
Forumowicz

Następna strona

Powrót do TUNING