Witaj ! Anonimowy

Pompa wody - wymiana łożyska i uszczelniacza

Pompa wody - wymiana łożyska i uszczelniacza

Postprzez Perkun39 » 31 maja 2014, o 20:33

Witam serdecznie!

Posiadam FSO 125p z silnikiem 1500
Awarii uległa nieszczęsna pompka wody którą po nierównej i zaciekłej walce udało się rozłożyć (ci co rozkładali wiedzą o co chodzi :) ) Za pierwszym razem puścił uszczelniacz przez który dostała się woda i zatarła łożysko. Gdy zamontowałem inną pompkę która wstępnie wydawała się sprawna okazało się ze woda wylewa się z otworów w których książkowo mają znajdować się kołki zabezpieczające wał. Z tym że nie było ich od nowości ani w jednej ani w drugiej pompce:) Czyli puścił uszczelniacz.

Uszczelniacz już zamówiłem, ale problem jest z łożyskiem. Nie ma zestawów naprawczych zawierających wał z łożyskiem chyba że ja jestem ślepy :) Znalazłem jednak wałki z łożyskami z Łady Nivy który wygląda tak samo ale brak wymiarów dlatego nie jestem pewny czy to spasuje.

Moje pytanie do forumowiczów: Czy wałek z łożyskiem z Łady podejdzie do pompki FSO 125p?
Perkun39
Forumowicz

Re: Pompa wody - wymiana łożyska i uszczelniacza

Postprzez arnold » 31 maja 2014, o 23:02

Po pierwsze nieprawidłowa lokalizacja.

Po drugie w FS0 125p praktycznie były tylko silniki 1500 (czy Polonez, czy 115C).
Wiem że koszty, ale czemu nie myślałeś o nowej pompie.

Z tymi wymiarami to ktoś musi podać lub poszukać po katalogach. Bo nawet nie wiem jak jest z piastą w przypadku zamiany polonez-fiat
Obrazek

Chętnie pomogę kolegom w sprawach mechanicznych.
forum fiat 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat forum polski fiat 125p
arnold
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Król Spamu!

Postprzez Perkun39 » 10 cze 2014, o 14:13

Proszę o poradę bo juz nie wiem za co sie zabrać. Woda wylewała się z otworów zaznaczonych na zdjęciu (na dole link) Wymieniony został uszczelniacz ale chyba nie uszczelnia on wału na tyle zeby nie dostała sie woda znowu do środka. Wybaczcie jestem w tym zielony. Proszę o sugestie co zrobić.

http://pokazywarka.pl/3w9qad/
Perkun39
Forumowicz

Postprzez arnold » 10 cze 2014, o 14:34

A w jakim stanie jest łożysko?
Obrazek

Chętnie pomogę kolegom w sprawach mechanicznych.
forum fiat 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat forum polski fiat 125p
arnold
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Król Spamu!

Postprzez Perkun39 » 10 cze 2014, o 14:54

Łożysko nie ma luzów ani oporów. Myślę ze jest w pełni sprawne
Perkun39
Forumowicz

Postprzez bruns » 10 cze 2014, o 18:48

Zdjęcie obudowy z uszczelniaczem pokazałeś , ale jak wygląda wirnik i przylgnia do uszczelniacza ?
Uszczelniacz wbijałeś czy wciskałeś ? Ślizgacz uszczelniający jest bardzo kruchy i łatwo go uszkodzić przy montażu .
Na pytania techniczne dotyczące 125p odpowiadam wyłącznie na forum .
bruns
Forumowicz

Postprzez Perkun39 » 11 cze 2014, o 14:12

Wirnik był wbijany. Nie mam pojecia jak miał sie wirnik do uszczelniacza. Chodzi tu o pomiar szczelinomierzem? Chyba sie wyjasniła sparwa cieknacej pompy. Wirnik mołbyc za mocno albo za płytko wcisniety poniewąz nikt tego nie mierzył. Prosciej bedzie w moim przypadku zamówić nową niż sie w to bawić.... Chyba to wszytsko w temacie.
Dzięki za pomoc!! Pozdrawiam
Perkun39
Forumowicz

Postprzez bruns » 11 cze 2014, o 20:52

Skoro postanowiłeś kupić nową to już "popij wodą" Ale wyjaśnię o co kaman . To co widać na drugiej fotce to obudowa i uszczelniacz . W uszczelniaczu ten czarny pierścień z jakiegoś kruchego tworzywa , ma pod spodem sprężynę która go dociska do wirnika pompy . To jest całe uszczelnienie . powiezchnie muszą przylegać idealnie , Uszczelniacz mysi być wciśnięty na odpowiednią głębokość i wałek tak samo .
Ot i cała filozofia .
Na pytania techniczne dotyczące 125p odpowiadam wyłącznie na forum .
bruns
Forumowicz

Postprzez Junak » 11 mar 2015, o 21:21

odkopie trochę temat
Wymieniłem w mojej pompie łożysko i uszczelniacz, wirnik też trafił do niej nowy. Złożyłem to wszystko, założyłem do auta i zacząłem jeździć. Składane wszystko było na małej prasie. Teraz moje pytanie do tych co regenerowali pompy, czy ona na początku ma prawo lekko się pocić? nie jest to nie wiadomo jaka ilość po zrobieniu 20 km była na niej jedna kropla, i to nawet nie płynu a czegoś czarnego i tłustego, dziś po przejażdżce też kropla była po wytarciu tego i zostawieniu auta nic się nie pojawiło. zauważyłem że ta kropla się pojawia dopiero jak nagrzeje mocniej auto. Czy pompa na początku musi się ułożyć i może czasem kropelke wody puścić?
Junak
Forumowicz

Postprzez Junak » 13 mar 2015, o 18:37

nikt nie jest w stanie podpowiedzieć nic? jak auto stoi jest sucho w tym otworze jak się kawałek przejade pojawi się kropla, nie leje się nie wiadomo jak. Nikt nie wie czy ma się to dotrzeć?
Junak
Forumowicz

Następna strona

Powrót do UKŁAD CHŁODZENIA