Witaj ! Anonimowy

Wentylator na elektromagnesie, kontrolka i włącznik.

Wentylator na elektromagnesie, kontrolka i włącznik.

Postprzez arnold » 23 lut 2012, o 17:30

Bardziej temat nadaje się do elektryki, ale mam taką koncepcję.

Chcę zrobić ręczne sprzęganie elektromagnesu, ale z zachowaniem trybu automatycznego, oraz dla sprawdzenia czy włącznik termiczny działa, czyli zrobienie kontrolki gdy włączony jest wentylator. W 115C samego wentylatora nie słychać więc to jest dość przydatne.
Koncepcja jest taka.
Obrazek

Przejściówki wyglądają tak. Brązowa to wejście zasilania, niebieskie to wyjście na elektromagnes. Rysunek ma takie same kolory.
Obrazek

Do damskiego konektora myślałem żeby podłączyć powrót z przełącznika. Taka koncepcja daje też możliwość podłączenia na stałe wentylatora z pominięciem przełącznika. Teraz szukam oprawki na żaróweczkę.
Nie trzeba się o nic martwić bo wentylator w 115C nie jest zasilany jakimiś wielkim prądem.
Obrazek

Chętnie pomogę kolegom w sprawach mechanicznych.
forum fiat 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat forum polski fiat 125p
arnold
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Król Spamu!

Re: Wentylator na elektromagnesie, kontrolka i włącznik.

Postprzez arnold » 29 lut 2012, o 20:46

Dzisiaj dzięki sprzyjającej pogodzie zrobiłem samą kontrolkę i działa, przełącznik jeszcze czeka. Niestety nie mam okazji sprawdzić czy włacznik cieplny działa jak należy bo nie doprowadziłem auta do wymaganej temperatury :D

Chciałbym nadmienić że tego typu rozwiązanie jest też dobre do silnika poloneza i włączania elektrycznego wentylatora ;)
http://www.fsoptk.pl/montujemy-wlacznik ... /#more-149 Rozwiązanie to różni się od mojego tym, że dioda mostkuje kable włącznika.
Obrazek

arnold

Postprzez Sylvester » 6 mar 2012, o 00:21

przy tym układzie kontrolka Cie poinformuje ze czujnik podał napiecie na wentylator, znaczy na sprzegiełko elektromagnetyczne, ale o właczeniu wentylatora Cie nie poinformuje. u mnie bylo tak ze czujnik był sprawny a sam mechanizm elektro włącznika popsuty. wiec o ile przycisk recznego sprzeganiaa uwazam za ok, bo właczam kiedy chce i tu nie ma co do kombinowania, o tyle samą kontrolke dałbym szeregowo za sprzegiełkiem elektromagnetycznym, zeby ona swiecąc nie dawala mi informacji pojedynczej o tym ze czujnik mam sprawny i napiecie zostało udostepnione do elektromagnesu, ale zeby mowila ze elektromagnes zadziałał, bo jesli np w elektromagnesie nie ma szczotki bo wypadla czy cos to przy tym zestawieniu nawet jesli elektrowłacznik jest uszkodzony i nie sprzega to kontrolka bedzie sie palic, bo poszło na nia napiecie i jest zmasowana. a jesli wpiąc kontrolke wg Tw schematu tylko miedzy wentylator szeregowo a mase tam ją na rysunku wstawic, wtedy jesli zobaczysz kontrolke to nie tylko bedziesz pewien dzialania czujnika, ale i tego ze urzadzenie sprzegajace zadziałało a to daje niemal 100% pewnosc ze wentylator został sprzegniety. taka mała sugestia. Bo samo kontrolowanie czujnika nie da pewnosci ze dziala elektromagnes tym samym nie daje pewnosci zasprzeglenia. ;)

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Sylvester
Forumowicz

Postprzez arnold » 6 mar 2012, o 10:59

Po pierwsze:
Elektromagnes bierze masę z osi pompy, tam kontrolki nie jesteś w stanie dać. Dlatego przyjąłem takie założenie. W Polonezie zrobiłbym na masie silnika, ale wpiąłbym równolegle, a nie w szereg.
Po drugie:
Założenie jest sprawnego wentylatora ( zwierasz kable i się sprzęgło skleja), znaczy że jak jest napięcie to went działa. I właśnie chodzi o to żeby te napięcie było tam
via włącznik termiczny lub via normalny.
Po trzecie:
samo sprawdzenie może się odbyć poprzez sam włącznik lub, zwarcie kabli. Wtedy wszystko wiesz.
Amen ;)
Obrazek

arnold

Postprzez Sylvester » 6 mar 2012, o 11:57

rozumiem ;)
Sylvester
Forumowicz

Postprzez arnold » 18 maja 2012, o 14:36

No i zrobiłem taką elegancką kontrolkę:
Stan wolny:
Obrazek

No i na aucie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

arnold

Postprzez runio » 30 cze 2012, o 17:19

Umiejscowienie tej kontrolki jest chyba nienajszczęśliwsze, nie widać jej chyba bez pochylania się. Mam zrobiony podobny patent, ale podłączyłem się pod kontrolkę ssania.
runio
Forumowicz

Postprzez arnold » 30 cze 2012, o 19:13

Wykorzystałem wolną dziurę. Każda kontrolka na desce jest mi potrzebna, a w np. wskaźniku temperatury nie chce mi się wiercić. A tam musiałbym diodę dać. Ale te światełko zwraca uwagę, nie należę do zbyt drobnych więc od kierownicy dość daleko siedzę. Swoją drogą jeszcze auto w jeździe nie miało okazji włączyć wentylator.
Obrazek

arnold

Powrót do UKŁAD CHŁODZENIA