Witaj ! Anonimowy

Sprzęgło hydrauliczne problemy MR 75

Sprzęgło hydrauliczne problemy MR 75

Postprzez Arczik » 5 mar 2017, o 12:59

Z okazji nadchodzącego sezonu zabrałem się za sprzęgło. Pedał chodził ciężko, brało dopiero na "dole"
Więc:
Oczyściłem cały układ, zalany był zielonym płynem cuchnącym troche alkoholem-coś jak płyn do spryskiwaczy z Biedry :mrgreen: .Nie wiem co to było?
Z wysprzęglika wyleciała czarna maź ,coś jak pomieszanie płynu ze smarem. W pompie tez był smar.

Założyłem nową oryginalną pompe GAC 10 ze starych zapasów, wysprzęglik (też oryginał GAC 10) dostał nowe gumki.Są zamontowane sprężyny-przy pedale i przy łapie fo wysprzęglika (pewne oryginalne). Zalałem płynem hamulcowym DOT 4,nie dawałem żadnego smaru na tłoczki i tu zaczęły się schody.

Odpowietrzałem metodą:wcisnąć pedał, zablokować, odkręcić odpowietrznik przy wysprzęgliku.Nie szło -pedal został w podłodze i d..... Zrobiłem więc stopniowo: wcisnąć pedał, zablokować, odkręcić przewód stalowy pompa- wysprzęglik. Zadziałało, potem kilkakrotnie (10-15 razy) odpowietrzyłem przy wysprzęgliku.

Wszystko niby było ok, próba wyjazdu z garażu i zonk. Sprzęglo nie działa jak trzeba. po kilkukrotnym wciśnięciu jest go coraz mniej , a za 5-6 wciśnięciem pedał zostaje w podłodze. Po chwili wraca i znów to samo. Po wciśnięciu pedału i przytrzymaniu przez 10-15 sek. tez puszcza, pedał wpada i auto rusza powoli.

Co jest grane? Nowa pompa puszcza, nie zauważyłem żadnego wycieku płynu? :idea:
Ostatnio edytowano 5 mar 2017, o 18:26 przez Arczik, łącznie edytowano 1 raz
Fiat 125p MR 75 maroon burgundy
Arczik
Forumowicz

Re: Sprzęgło hydrauliczne problemy MR 75

Postprzez arnold » 5 mar 2017, o 15:27

viewtopic.php?f=13&t=2156

Nie odpowietrzyłeś. Pierwsze wypada zalać układ. A to można wtedy kiedy pedał jest u góry. Weź kogoś do pomocy i zrób to na przelew, a później dopiero tak jak robiłeś.
Obrazek

Chętnie pomogę kolegom w sprawach mechanicznych.
forum fiat 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat forum polski fiat 125p
arnold
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Król Spamu!

Postprzez Arczik » 5 mar 2017, o 18:26

arnold napisał(a):http://forum125p.pl/viewtopic.php?f=13&t=2156

Nie odpowietrzyłeś. Pierwsze wypada zalać układ. A to można wtedy kiedy pedał jest u góry. Weź kogoś do pomocy i zrób to na przelew, a później dopiero tak jak robiłeś.

Tak,żeby uściślić dla "przyszłych pokoleń" walczących z hydrauliką. Zalać układ , tzn. wykręcam całkowicie odpowietrznik w wysprzęgliku i płyn sam poleci ze zbiorniczka, czy pompować pedałem aż wycieknie? Potem odpowietrzanie?
Arczik
Forumowicz

Postprzez arnold » 5 mar 2017, o 19:25

Nie musisz całkiem odkręcać chodzi tylko żeby go przelać, a z odpowietrznika powinno kapać, pedał musi być u góry. Puki pedał jest na dole, nie ma przejścia ze zbiornika do sekcji tłoczącej pompy. Najlepiej odpowietrzaj z wężykiem w jakiejś butelce.
Obrazek

arnold

Postprzez Arczik » 8 mar 2017, o 20:47

Próbowałem przelać, potem znów odpowietrzanie ale coś ciągle nie tak. Pedał ma duży skok jałowy, sprzęgło bierze pod koniec. Regulacja jałowego skoku przy łapie to tylko teoria,wkręcając, lub wykręcając śrubę przestawiamy tylko zakres (przedział) przemieszczania się tłoczka w wyprzęgniku, nie wpływa to na zmniejszenie skoku jałowego.
Mam plan założyć całkowicie nowy wyprzęgnik z nowym przewodem elastycznym, nie jestem pewien czy gdzieś pod ciśnieniem nie puszcza.
Arczik
Forumowicz

Postprzez OLO » 9 mar 2017, o 07:58

Czekaj. Wymieniłeś wysprzęglik na nowy i gumki też wymieniłeś na nowe. Pompa jest ze starych zapasów i ze starymi gumkami? Jeśli tak to wymień gumki w pompie.
OLO
Forumowicz

Postprzez arnold » 10 mar 2017, o 10:16

Posłuchaj OLO, wysprzęglik może wycisnać tylko na zewnątrz. Co do teorii regulacji luzu łożysko-docisk, jest ona potwierdzona w praktyce więc trzeba się po prostu przyłożyć.
Obrazek

arnold

Postprzez Arczik » 12 mar 2017, o 18:17

Jest bocian ,bocian, sprzęgło wreszcie działa! Po kilku godzinnych zmaganiach sukces. Problem tkwił w pompie, która puszczała płyn wewnątrz z powrotem do zbiorniczka, słychać było syczenie po wciśnięciu pedału, żadnych wycieków nie było. Wymieniłem uszczelkę gumową na tłoku- tę pierwszą (oring) na nową, ciut większą po obwodzie, drugą (stożek )też profilaktycznie. Włożyłem całkowicie nowy wyprzęgnik z nowym przewodem elastycznym, zalałem układ płynem DOT 4. Pedał teraz ma około 2- 3 cm skoku jałowego, chodzi dość miękko, biegi wchodzą miód malina!Ustawiłem luz na kilka mm między łapą sprzęgła, a śrubą tłoka ze zdjętą sprężyną.
W starej pompie G-AC10 tłok składał się z 2 części, nie wiem czy się rozleciał czy jak? W nowej był w 1 kawałku, a pompa to też oryginał G-AC10. :?:

arnold, OLO- dzięki za pomoc :mrgreen:
Arczik
Forumowicz

Postprzez arnold » 12 mar 2017, o 22:14

Pompa z wewnętrzną nieszczelnością przeciska do zbiornika z powrotem i jeśli nie ma wycieku na uszczelnieniu popychacza to miękki pedał jest jedynym objawem.
Obrazek

arnold

Postprzez OLO » 12 mar 2017, o 22:15

Spoko. Też tak miałem jak wymieniłem R3 na DOT4 bez zmiany gumek. Siłownik rozszczelnił się przez noc a pomp a następnego dnia przestała pompować. Skóra z łokci mi mało nie zeszła po odpowietrzaniu zanim rozebrałem pompę.
OLO
Forumowicz

Powrót do UKŁAD NAPĘDOWY