Witaj ! Anonimowy

Pionowa 4ka problem z biegami po godzinie jazdy

Pionowa 4ka problem z biegami po godzinie jazdy

Postprzez zpoko » 8 lip 2020, o 08:23

Witam,

Panowie, kolejny problem zaczął trapić mojego fiacika. Ostatanio zauważyłem pewną niepokojącą rzecz.
Po około godzinie jazdy po mieście (dużo wachlowania biegami) skrzynia mi kompletnie wariuje. Ze wszystkich (4rech) biegów zostaje mi tylko 4ka, 1,2 i 3 wejdą raz na 10 podejść.

Po moich obserwacjach jestem w stanie stwierdzić, że jak samochód jest zimny i dopiero ruszam - nie ma takiego problemu, każdy bieg wchodzi płynnie. Jeżeli jade w trasie, to niezależnie od długości trasy te biegi też wchodzą dość gładko. Tylko jeżeli jeżdze w korkach, po mieście (swiatła, zmiana biegów co chwila) to skrzynia głupieje.

Pacjent to rocznike 1971 wariant z lewarkiem w kolumnie kierownicy, ostatnio wymieniłem wszystkie gumy w wodzikach i olej przekładniowy (80w90).

czy to możliwe, że olej się grzeje po jeździe i tak bardzo zmienia charakterystyke pracy? Ewentualnie może te gumy stabilizujące się rozgrzewają i tracą sztywność?!
Chce się poradzić tutaj, zanim oddam skrzynie do remontu.
zpoko
Forumowicz

Re: Pionowa 4ka problem z biegami po godzinie jazdy

Postprzez arnold » 8 lip 2020, o 10:18

Jeszcze może być problem z sterowaniem sprzęgłem. Stary płyn w układzie, jakieś powietrze, źle wyregulowany skok jałowy pedału. Same poduszki napędu też mogą mieć na to wpływ. W mieście i przy upałach wszystko się rozgrzewa od wydechu, silnika, powietrza z chłodnicy, czy nawet od gorącego asfaltu, a nie ma aż takiej wymiany jak podczas jednostajnej jazdy.
Obrazek

Chętnie pomogę kolegom w sprawach mechanicznych.
forum fiat 125p fiat 125p forum fso 125p forum duży fiat forum polski fiat 125p
arnold
Moderator, Założyciel Stowarzyszenia Klub125p

Ranga: Król Spamu!

Postprzez OLO » 15 lip 2020, o 09:46

A olej w skrzyni jest?
OLO
Forumowicz

Postprzez zpoko » 19 lip 2020, o 17:26

Ostatnio jak sprawdzałem to był :D