Witaj ! Anonimowy

Wężyki: zbiornik płynu hamulcowego - pompa hamulcowa

Wężyki: zbiornik płynu hamulcowego - pompa hamulcowa

Postprzez Fiat_1987_15L » 18 kwi 2016, o 08:02

Dzień dobry, podczas remontu układu hamulcowego wymieniłem wężyki łączące zbiorniczki płynu hamulcowego z pompą hamulcową (Polonez z 1982r, ale mam tez FSO 125p jakby były jakieś zarzuty:) Stare całkowicie stwardniały i nie uszczelniały połączeń na opaskach zaciskowych. Ponieważ zawsze staram się rozpoznać temat wiedziałem, że może wystąpić problem z "poceniem się" dyfuzją płynu hamulcowego przez nowe wężyki. Po dość długich poszukiwaniach, kupiłem profesjonalny wężyk przeznaczony do paliw, pływów, etc. w dodatku 5x9mm jak oryginał z grubą ścianką, nie jakiś z Castoramy. Przez około 1 miesiąc nic się nie działo, ale po tym czasie przez wężyki dyfunduje płyn w całkiem widocznych ilościach, tworzą się krople. Czy ktoś ma doświadczenie z czymś takim i może polecić wężyk/producenta który wytrzymuje płyn R-3? Jedynie chciałbym żeby był to wężyk przeźroczysty, żeby nie zmieniać wyglądu komory silnika, nie np. czarny gumowy. Bedę bardzo wdzięczny jak ktoś może pomóc.

Dziękuję, pozdrawiam
Fiat_1987_15L
Forumowicz

Re: Wężyki: zbiornik płynu hamulcowego - pompa hamulcowa

Postprzez Popielaty » 18 kwi 2016, o 19:23

Te wężyki zawsze kapały. Cokolwiek byś nie założył, to zawsze będzie kapać. Ja zmieniłem fabryczne wężyki na przezroczyste, tak jak pisałeś, trzymały koło miesiąca, potem zaczęły się pocić. Potem założyłem takie grube luje, z tym że czarne i grubościenne, to też kapały na łączeniach, pomimo, że cybanty ściśnięte na maxa. Ja miałem patent taki, że pod zbiorniczkami miałem szmatę, którą wymieniałem co miesiąc. Przynajmniej nie kapało na ćwiartkę i nie łuszczyło lakieru. Co polecam? Wymienić zbiorniczek na ten z Poloneza montowany na pompie.Koszt rzędu 15 zł rozwiązuje problem na zawsze. Rozumiem, że fabryka, że oryginał, ale bezpieczeństwo przede wszystkim. Wszelkie nieszczelności i pęcherzyki powietrza są nie wskazane, a zwłaszcza przy tak ważnej rzeczy w samochodzie jak układ hamulcowy.
Popielaty
Forumowicz

Ranga: Pogromca mitów

Postprzez Fiat_1987_15L » 21 kwi 2016, o 06:50

Dziękuję za odpowiedź, pewnie tak jest. Kupiłem jeszcze trzy wężyki różnych producentów dedykowane do motoryzacji i testowo ich kawałki napełniłem płynem R-3. Jeżeli przez wszystkie będzie przeciekał, to się poddaje.

Pozdrawiam
Fiat_1987_15L
Forumowicz

Postprzez Wojtall » 21 kwi 2016, o 19:51

Ja zakładałem w ubiegłym roku czarny gumowy i opaski zaciskowe o oznaczeniu GBS, wszystko trzyma nic nie cieknie.
Ale Ty szukasz przezroczystych więc może i na nich zastosuj opaski GBS?
Wojtall
Forumowicz

Postprzez Fiat_1987_15L » 24 kwi 2016, o 06:57

W moim przypadku opaski nie sa problemem, akurat zastosowalem male zawleczkowe bo takie byly fabrycznie. Poprawnie zalozone sa rownie skuteczne jak slimakowe, wieksze sa tez na wezach ukladu chlodzenia. Problemem jest plyn hamulcowy R-3, ktory przenika przez scianke wezyka i tworzy sie na calej jego dlugosci rosa z plynu.

Pozdrawiam
Fiat_1987_15L
Forumowicz

Postprzez jacekes » 24 kwi 2016, o 14:53

Popiołek dobrze radzi - zbiornik na pompie. Podobno są jakieś wężyki, niby silikonowe, które się nie pocą.
A poza tym warto wlać płyn inny, niż R3, nie tylko z powodu pocenia wężyków. Tyle że może się to wiązać z koniecznością wymiany wszystkich gumowych uszczelnień w układzie.
jacekes
Forumowicz

Powrót do HAMULCE